info@2aajans.com 0 412 224 28 22

Promosyon Ürünleri

Firmalar artık pahalı reklam araçları kullanmadan kendilerini daha fazla kişiye, daha ucuz olarak tanıtmak için promosyonu tercih etmektedir. Yapılan araştırmalara göre üzerinde telefon numarası ve firma logosu olan bir anahtarlık veya bir kalem, gün içinde ortalama reklamın ulaşabildiği hedef kitlenin çok üstünde kişiye ulaşabilmektedir. Bunu, yapılan binlerce anahtarlık, kalem veya ajanda ile düşündüğümüzde promosyon ürünleri ile gerçekleştirilen tanıtım gerçekten etkileyici bir duruma ulaşıyor.

Bu noktada işletmeler promosyon ürünleri seçerken, hayatın her alanına hitap eden ve sık kullanılan ürünleri tercih ederken çok fazla kişiye ulaşmayı hedefliyor. Ancak marka konseptine en uygun olan promosyon ürününün seçilmesinin de etkin tanıtım açısından çok önemi bulunmaktadır.

Ofisinize veya evinize bir baktığınızda, etrafta kullandığınız yada bir köşede unuttuğunuz birçok promosyon malzemesi bulacaksınız. Bir şirket ziyaretinden, fuar standından, tanıtım toplantılarından kalmış ya da size yollanmış bu malzemeler, üzerlerinde şirket logolarıyla belki de yıllarca bekliyorlar.

Aslında bu promosyon malzemeleri, yaptıkları işler göz önüne alındığında bir firma için en ucuz tanıtım aracı; mesajı iletiyorlar, müşteriyi memnun ediyorlar, uzun süre bu özelliklerini koruyabiliyorlar. Bir promosyon materyali, ne kadar farklı ve işe yarar ise, ömrü de o kadar uzun oluyor ve sürekli olarak firmayı ve mesajı hatırlatmaya devam ediyor. Bu yüzden, promosyon materyalleri seçiminde en önemli kriterlerin farklılık ve işe yararlılık olması gerekiyor. Hemen ardından da, materyalin uzun ömürlü olması geliyor, çünkü ancak bu sayede mesajı iletmeye devam ediyor. Tasarım da bu noktada diğer önemli faktörlerden biri. Promosyon malzemelerinin tasarımı, firma ve mesajı ile uyumlu olmalı, hatta ilk bakışta firmayı hatırlatmalıdır.

Promosyona dayalı olarak ya da promosyon destekli yürütülen reklam çalışmaları genellikle tüketiciler üzerinde daha etkilidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta promosyon ürünlerinin tüketicilere hediye olarak sunulması ve onlarda markaya bağlılık sağlayacak, markayı hatırlatacak ya da tanıtacak nitelikte olmasıdır. Örneğin yeni açılan bir mağazanın tüketicilere herhangi bir ürün değil, kendisi ile bütünleşen bir ürün sunması bilinirliğini arttıracaktır. Promosyon doğru şekilde yapıldığında etkisini uzun süre devam ettiren bir çalışma biçimidir.

Promosyon ürünü denildiğinde aklımıza bir çok ürün gelmektedir. Bugüne kadar gördüklerimiz arasında; kalem, takvimler, ajanda, masa üstü setler, bardaklar, süs eşyaları, notluklar vb. en çok kullanılan ve hayatımızda yer alanlardır. Çünkü en çok ihtiyaç duyduğumuz ve en uzun süre kullandığımız ürünler arasındadır saydığımız bu ürünler. Firmalar bu tarz promosyon ürünlerini, uzun süre akıllarda kalmak, sürekli hatırlanmak, hedef kitlenin firma ve ürünlerine kendini yakın hissetmesini sağlamak amacıyla yapmaktadır. Aynı zamanda insanların algılarını ve duygularını bu yöntemle kendilerine yönlendirerek kendi markalaşma yollarını açmış bulunmaktadırlar.

Promosyon ürünleri reklam amaçlı kullanıldığı taktirde hem kullanıcıda hem de kullanıcı çevresinde algı ve zihnine direkt hitap edebilir. Sonuçta insanlar belirli bir ürün ya da hizmet ihtiyacı duyduklarında akıllarında olan firmalar ile irtibata geçmekte ve ihtiyaçlarını bu firmalardan gidermektedir. İnsanın en iyi tanıdığı firmanın ürünü, içinin rahat olmasına, kısacası yaptığı alışverişte güven duymasına hizmet etmektedir. Bu durumlar dışında firmalar özellikle ürünlerinin çarpıcı, yenilikçi, dikkat çeken ve fark oluşturan tasarımlara sahip olmasına özen gösterip bu konuya oldukça önem verirler. Farklı olmalarının onları her zaman bir adım öteye taşıyacağını bilirler. Farklı olmak isterken tabi ki ürüne bir kere bakıldığında dikkat çekmesini ve akılda kalması gerektiğini asla unutmazlar ki aşırıya kaçan ve gereksiz tasarımlardan kaçınırlar. Çünkü fark oluşturmak isterken olumsuz tepkiler almak firmaya maddi ve manevi büyük zararlar verebilir. Bu sebeple ürün tasarımı, promosyon getirileri kadar büyük önem taşımaktadır.

Promosyon; çarpıcı olmasıyla, kullanışlığıyla, firma isimlerinin uzun sürelerce hatırlanmasına, markaların benimsenmelerine olanak tanıyarak markalaşma yolunda mesafe kat etmelerine en büyük yardımı yapar. Düşük maliyetle yüksek reklam yaparken, promosyon ürünlerini doğru seçerek firma ismine sempatinin artmasını sağlayabilmekte işin ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Bütün bu bilgiler ve verilen ışığında promosyon ürünlerinizi seçerken;

  • Hedef kitlenin de iyi saptanması gerekmektedir. Hedef kitlenin kullanacağı ürünlerin saptanması buradaki en hassas noktalardan biridir. Aksi takdirde yaptığınız promosyonun boşa gitmesi durumu söz konusu olacaktır. Promosyonlar hayatımızın her alanına hitap eden ürünlerden seçilmeli, hedef kitle ile iç içe olunarak onlarla bütünlük sağlanmalıdır.
  • Firmalar etkili promosyonlarla marka değerlerini yükseltebilir; reklamlarını yaparak insanlarda merak uyandırabilirler.
  • Promosyonlar marka ile iç içe olmalıdır. Markanın veya yapılan organizasyonun konseptine göre promosyon seçmek de en önemli unsurlardan biridir.
  • İnsanları şaşırtacak, çağa ayak uyduran ürünler özel organizasyonlarda tercih edilebilecek promosyon seçeneklerinden olmalıdır.